Niepytany numerek

Losowane numerka na następny dzień

rozpoczyna się o godz. 21

Odwiedziny

772295
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Wszystkie odwiedziny
101
164
265
645877
4115
5649
772295
Your IP: 3.84.186.122
Server Time: 2019-01-22 06:49:13

Goście

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

wolontariusz.org

Wolontariat

PACZKA NA KRESY

PODARUJ ZŁOTÓWKĘ NA KRESY

          1 oraz 2 listopada nasi wolontariusze  kwestowali  na obornickich cmentarzach   na rzecz akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” (Nr zbiórki 2017/4661/OR, organizator: Fundacja Studio Wschód). W jej ramach, tylko w 2017 roku, udało sięuporządkować 130 nekropolii na Ukrainie oraz jedną na Syberii. Zebraliśmy kwotę 1588,29 , która wpłacono na konto fundacji.

          Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Bożena Magnowska

PODSUMOWANIE AKCJI "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA" W MSZ

          19 września 2017 r.  przedstawiciele wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  gościli w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Naszą gminę reprezentowałam wspólnie z Kordianem Matusiakiem i Tomaszem Kubiakiem.  Zostaliśmy zaproszeni   do Warszawy przez wiceministra Jana Dziedziczaka . Razem z nami była ekipa TVP Polonia z Panią  Grażyną Orłowską-Sondej, prezes Fundacji Studio Wschód.

Podczas spotkania w ministerstwie podsumowana została lipcowa i sierpniowa  akcja, w ramach której uporządkowano ponad 130 polskich cmentarzy na Ukrainie i Syberii. /W tym roku inicjatywa ratowania cmentarzy po raz pierwszy objęła również oddaloną od Polski o ponad 7 tys. kilometrów Wierszynę na Syberii./

 Dzieła tego dokonało blisko 1200 wolontariuszy z Dolnego Śląska w tym wolontariusze z naszej gminy.  Opowiadaliśmy  Panu Ministrowi  o przebiegu prac, spotkaniach z rodakami, swojej miłości do Kresów i potrzebie dalszego wsparcia.. Przedstawicielom ministerstwa pokazany został również film obrazujący ogrom prac wykonanych podczas tegorocznych wakacji w ramach akcji   oraz wdzięczność rodaków.

Wiceminister J. Dziedziczak podziękował uczestnikom za działalność i zaangażowanie, które jest znakomitym przykładem patriotyzmu XXI wieku.

 Jak powiedział "Młodzi ludzie pod opieką nauczycieli poświęcają wolny czas w imię sprawy wyższej, porządkując i ratując od zapomnienia polskie nekropolie na Wschodzie i Syberii. Wolontariat dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska ma także wymiar współczesny, pozwala bowiem akcentować i umacniać polskie ślady na Wschodzie. Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” buduje także mosty współpracy i porozumienia pomiędzy narodami"

Delegacja wolontariuszy  z Dolnego Śląska oraz wiceminister Dziedziczak potwierdzili chęć współpracy w kolejnych latach. W spotkaniu uczestniczył również Mateusz Stasiek, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz Iwona Kozłowska, Naczelnika Wydziału Spraw Programowych w tym departamencie. Wszyscy oni otrzymali upominki przygotowane przez wolontariuszy.

Bożena Magnowska

ZBIÓRKA ZNICZY NA CMENTARZE KRESOWE

          Tradycyjnie już w miesiącu październiku zbieramy znicze, które potem płoną w okolicach  1 listopada na kresowych cmentarzach i 11 listopada na cmentarzu w Wilnie.

          W tym roku znicze zbierali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Osolinie oraz słuchacze SUTW "Atena"

Bożena Magnowska

SYBERIA

          W dniach 13 – 22 sierpnia 2017 roku 10 osobowa grupa  wolontariuszy z dolnośląskich szkół i uczelni w tym trzech  wolontariuszy z naszej gminy : Tomasz Kubiak, Kordian Matusiak i moja osoba po raz pierwszy  na zaproszenie Konsula Generalnego  Pana Krzysztofa Świderka  przebywała na Syberii w ramach projektu "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Większość czasu spędziliśmy w miejscowości Wierszyna. Wierszyna to  wieś na Syberii, która położona jest nad rzeką Idą, około stu kilometrów na północ od Irkucka, niemal w samym centrum Okręgu Buriackiego. Razem z nami przebywała  także ekipa TVP Polonia, na czele z inicjatorką akcji ratowania polskich nekropolii na Kresach Wschodnich – panią Grażyną Orłowską-Sondej oraz  przedstawicielką Ministerstwa Spraw Zagranicznych panią Iwoną Kozłowską , która prowadziła Letnią Szkołę Języka Polskiego. Podczas pobytu w rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wierszynie wykonywaliśmy prace renowacyjno-porządkowe na polskim cmentarzu, który powstał sto lat temu. Jednocześnie  spotykaliśmy  się z rodakami, aby lepiej poznać historię wielu Polaków  mieszkających w " Małej Polsce” na Syberii.  Największe emocje towarzyszyły nam przy opowieściach  pana Walentego Pietrzyka (kronikarza Wierszyny) oraz pani Sabiny Pośpiech (potomkini zesłańca), którą w maju spotkała wielka tragedia – spłonął jej dom. Jako wolontariusze  1 akcji „Mogiłę  pradziada ocal od zapomnienia” na Syberii uczestniczyliśmy   w uroczystościach 105 rocznicy przybycia do Wierszyny ostatniej  polskiej rodziny.  W trakcie tej uroczystości przekazaliśmy pieniądze- dar od Polaków  dla Pani Sabiny na częściową odbudowę spalonego domu. Symboliczną wiązankę biało-czerwonych kwiatów na polskich mogiłach złożyli: pan Krzysztof Świderek – Konsul Generalny na Syberii oraz pani Iwona Kozłowska – przedstawicielka MSZ .Podczas pobytu na Syberii uczestniczyliśmy również  w uroczystościach pierwszej w Rosji koronacji figury Matki Boskiej Fatimskiej, która odbyła się w Katedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Irkucku. Koronacji dokonali: obecny ordynariusz irkucki – ksiądz biskup Cyryl Klimowicz oraz ksiądz biskup Jerzy Mazur. „Kościół katolicki w Rosji czekał na tę chwilę 15 lat” – to słowa, które  na powitanie wypowiedział proboszcz irkuckiej katedry – ksiądz Włodzimierz Siek.

W trakcie tych uroczystości mieliśmy okazję spotkać ks. Ignacego Pawlusa- znanego księdza w naszym mieście, który wszystkim znajomym przekazywał pozdrowienia. Osoba ks. Ignacego na Syberii jest wyjątkowo ceniona. Jego kapłańska praca   widoczna jest  na każdym kroku.

Był tez czas na zwiedzanie. Na zakończenie pobytu odpoczywaliśmy w Listwiance podziwiając uroki Bajkału. Pobyt na Syberii to  praca na cmentarzu, udział w wyjątkowych uroczystościach kościelnych . To przede wszystkim  możliwość pochylenia się na ziemi , gdzie kiedyś żadna mapa drogi nie wskazywała  . To ziemia , która w czasie drugiej wojny światowej  wiele istnień pochłonęła bo  setkom tysięcy nie było dane wrócić do ojczyzny, a tym   co wrócili  pozostawiła głęboką bliznę.

Wolontariusze  1 akcji „Mogiłę  pradziada ocal od zapomnienia” na Syberii składają podziękowania za możliwość wyjazdu, za spotkania z rodakami, którym przyszło żyć  około 7000 km od naszej ojczyzny, za udział w przepięknych uroczystościach kościelnych,  Ministerstwu Spraw Zagranicznych , konsulowi Generalnemu na Syberii Krzysztofowi Świderkowi oraz Fundacji Studio Wschód.

Bożena  Magnowska